Sasvim je izvesno da ste u nekom trenutku u životu razmišljali o tome da li je baš vama potreban kardiolog. Bilo da je neko iz našeg neposrednog okruženja imao srčanih problema ili smo, neizbežno, nabasali na statistiku koja bolest srca navodi kao jedan od vodećih uzroka smrti muškaraca i žena u Srbiji, teško je ne zapitati se da li smo možda i sami u opasnosti od srčanih oboljenja i potencijalno opasnih komplikacija koje mogu nastati kao njihova posledica. Ukoliko se prepoznajete u nekom od razloga koje ćemo navesti, jedan sasvim rutinski pregled kod lekara specijaliste može vam pomoći da odagnate sumnje ili da na vreme preduzmete odgovarajuće korake .
Porodična istorija – Prisetite se i proverite sa nekim od bližjih da li su postojali slučajevi srčanih oboljenja u užoj familiji. Postavljajte pitanja članovima svoje porodice o zdravstvenoj istoriji bližih rođaka sve dok ne pročešljate porodično stablo. Osim na pojave srčanih oboljenja, trebalo bi da obratite pažnju i na slučajeve problema povišenog holesterola i visokog krvng pritiska, koji takođe mogu predstavljati dovoljan povod za odlazak na kompletan kardioloski pregled.
Visok holesterol – Kako predstavlja jedan od glavnih faktora rizika kod srčanih oboljenja, koji pritom ne izaziva simptome i teško se kontroliše, povišen holesterol je pokazatelj da je vreme za kompletan kardiološki pregled. Držanje nivoa holesterola pod kontrolom je od izuzetne važnosti za zdravlje kardiovaskularnog sistema.
Visok krvni pritisak – Iako bi provere krvnog pritiska, već nakon što zađemo u kasne dvadesete, trebalo trebalo da budu redovna stvar, to u stvarnosti baš i nije slučaj. Bilo da vam krvni pritisak ’’skače’’ ili da je oduvek uvek bio blago povišen, ključno je da pratite situaciju i držite stvari pod kontrolom, jer visok krvni pritisak predstavlja snažan faktor rizika ne samo kod srčanih bolesti , već može dovesti i do moždanog udara.
Dijabetes – Ukoliko vam je dijagnostikovan dijabetes, veoma važno je da imate u vidu da odrasli sa dijabetesom imaju dva do četiri puta veću verovatnoću da razviju srčana oboljenja, i da je, nakon što vam je postavljena dijagnoza, poseta kardiologu nešto što bi neizostavno trebalo obaviti u što kraćem vremenskom roku. Dijabetes se , ako se pravovremeno reaguje i ako se preduzmu odgovarajuće mere, prema rečima lekara, može svrstati u gupu onih faktora rizika od srčanih oboljenja koje je moguće kontrolisati.
Bolujete od raka ili ste se izlečili od njega – Prema kardiolozima koji su se specijalizovali za brigu o pacijenatima koji su imali ili imaju rak, preporučuju se svim pacijentima, kako obolelima, tako i onima koji su se uspešno izlečili od ove opake bolesti, da neizostavno zakažu i pregled za proveru srca. Razlog za to je zato što neke od terapija koje se daju protiv raka mogu da oštetite srce ili da previše opterete krvne sudove i srčane mišiće. Iako se srčani problemi ne moraju pojaviti kod svakog pacijenta obolelog od raka, svakako je bolje igrati na sigurno i proveriti da li postoji problem.
Preeklampsija – rizik od srčanih bolesti dvostruko je veći kod žena koje su imale visok krvni pritiska tokom trudnoće ili u postporođajnom periodu, posebno kod onih koje su prevremeno rodile bebu ili su od ovog stanja patile u više navrata .