U današnje vreme mnogi stambeni i poslovni objekti, u okviru kojih se nalazi i televizijski prijemnik imaju mahom priključak i za kablovsku televiziju. U tom smislu antena za TV u velikoj meri izlazi iz mode, ali nema nikakve sumnje da je u pitanju uređaj koji i te kako treba koristiti u određenim slučajevima.
U principu, ima stambenih i poslovnih objekata u kojima jednostavno ne postoji mogućnost ugradnje kablovske televizije ili stanari to ne žele, pa će njima onda biti potrebna kućna antena za TV, čija cena je u principu izuzetno pristupačna, a uz pomoć koje mogu bez ikakvih smetnji da prate odabrane televizijske kanale.
Naravno, radi se o manjem broju televizijskih kanala, koji će biti na raspolaganju korisnicima, nego kada je u pitanju kablovska televizija, ali će bez ikakve sumnje i takva jedna antena biti od koristi ljudima, u čijem prostoru ne postoji mogućnost ili želja da bude korišćena kablovska ili satelitska televizija.
Kako se dele antene za TV?
Odmah da napomenemo da je u pitanju kućna antena za TV, odnosno ona koja obično stoji ili na vrhu televizijskog prijemnika ili u njegovoj neposrednoj blizini, kako bi omogućila nesmetano gledanje izabranih televizijskih kanala.
Kada se pominje unutrašnja antena za TV, misli se zapravo na antenu sa radio frekvencijom. Uzevši u obzir da se uočava značajna razlika u frekvencijama radio talasa koji se emituju, tako se razlikuje i dizajn televizijskih antena.
Upravo na osnovu toga je i zasnovana podela, tako da u osnovi postoje tri tipa antena za TV i to metar, decimetar i ceo talas.
A kada je u pitanju antena koja emituje metrički talas, moramo napomenuti da je ona dostupna na tlu Rusije i to na centralnim televizijskim kanalima. Decimetar talase u većini slučajeva koriste one televizijske kompanije i televizijski studiji koji su regionalni.
Da biste bolje razumeli šta je zapravo kućna antena za TV ili unutrašnja, trebalo bi da znate da ona uvek ima postolje, za razliku od spoljne antene. Upravo to postolje služi da bi konkretna televizijska antena mogla da bude postavljena na određeno mesto, a gotovo uvek u neposrednoj blizini televizijskog prijemnika. Nema nikakve sumnje da ste imali prilike ranije da vidite ovaj uređaj, a u zavisnosti od toga koliko u ovom trenutku godina imate, možda je bio i sastavni deo vašeg detinjstva, budući da su se takve televizijske antene koristile u pojedinim kućama i stanovima poslednjih decenija prošlog veka.
Modeli antena za TV koji se danas mogu naći na tržištu u većini slučajeva podrazumevaju postolje, odnosno kućište, koje je izrađeno od plastike i u okviru koga se i vrši transformacija talasa uz pomoć određenih elemenata.
Da bi jedna antena za TV besprekorno funkcionisala, može se desiti da će joj biti potreban pojačivač. Radi se o dodatnom uređaju, koji ima za cilj da poboljša u velikoj meri kvalitet prijema signala.
Baš zato što na tržištu ima i antena za TV koje imaju pojačivač ili pojačalo, ali i onih koje ga nemaju, osnovna podela u tom smislu jeste na pasivne i na aktivne televizijske antene. Pasivna televizijsk antena je ona koja nema pojačalo, a aktivna je ona koja ima taj uređaj i koja samim tim emituje kvalitetniji signal.