Oni koji misle o razvoju inteligencije kod deteta onda kada im se na spisku za kupovinu nađu rančevi za školu, prilično su zakasnili. Dečiji razvoj počinje još u stomaku. Muzička, fizička i mentalna gimnastika su odličan izbor da vaše dete razvije intelegeniciju i stekne bolju mentalnu snagu za sve što ga čeka u životu. Stvari koje nas okružuju date su nam da bi nam pomogle da se razvijamo. Kako povećati intelegenciju kod dece i uticati na emocionalni razvoj je sve češća tema koja interesuje roditelje.
Razvoj kroz igru od najranijeg detinjstva
Ukoliko kao roditelj želite da omogućite detetu da ostvari svoj pun fizički i intelektualni potencijal, jako je važno da ga ne ograničavate i da mu dopustite da se kreće i da istražuje. Ovo je naročito važno kod beba i mlađe dece, jer, osim što kod njih fizički razvoj prati i intelektualni, roditelji često upadaju u zamku da prezaštićuju dete i da ga samim tim ograničavaju. Bezbednost deteta je naravno na prvom mestu, ali mu se mora dopustiti da puzi, da ispituje okolinu i slično. Porebno je naučiti ga i da se samostalno igra, za šta su odlične ogradice za bebe – jer dete može da vidi roditelje, a da se istovremeno nalazi i samostalno igra u bezbednoj zoni.
Takođe, važno je i emocionalno potporiti decu od najranijeg uzrasta. Dok su deca mala ona svoje emocije izražavaju kroz plač, dakle prvi plač koji se čuje kada se beba rodi je prvi znak emocionalne inteligencije, beba daje do znanja svetu svoja osećanja. Dalji razvoj deteta zavisi od okruženja, deca od svojih roditelja upijaju ponašanja i delovanja. Zato budite oprezni kako se ponašate i šta govorite ispred svog deteta jer dete „upija“. Deca takođe odlično mogu da osete i to kako se oseća roditelj, da li je srećan ili tužan. Intuativno dete oseća dobro i to izražava. Sa razvojem govora dete može da iskaže i rečima svoja osećanja.
Zanemarite šta se desilo na poslu, da li vas je šef ili neko drugi iznervirao jer velika je verovatnoća da ćete svu negativnu energiju preneti na svoje dete koje najviše volite. Kanalište svoj stres, i svom detetu pružite toplinu i posvećenost. Od toga malog i nazšićenog deteta nastaće osoba koja treba da bude spremna za životne prepreke i poteškoće, koje će uspešno prevazići samo ako dovoljno emotivno stabilno.
Kako muzika može da utiče na razvoj inteligencije kod dece?
Muzika ima čudotvorna svojastva, ne samo da može da podigne vaše raspoložanje već može da utiče i na mnogo dublje mentalne procese kao što je razvoj emocionalne inteligencije i to čak i kod beba u stomaku. Međutim, nije svaka muzika preporučljiva za intelektualni i emocionalni razvoj, a skaldno tome i povećanju inteligencije. Popularna muzika može vrlo lako da skrene pažnju, dok je klasična muzika najbolji izbor jer ona detetu dozvoljava da kroz muziku razvija i maštu, može bolje da se skoncentriše i da razvija moždane vijuge. Dobro je muziku pustiti kada dete želi da spava i da se slušajući klasičnu muziku uspava. Deci je danas vrlo teško da zadrže pažnju, pa se uz klasičnu muziku pažnja kod dece dodatno povećava.
Klasična muzika umiruje emocije, i doprinosi da se osećate mirno i staloženo. Zvuk prirode, kao što je cvrkut ptica, zapljuskivanje talasa, šuštanje lišća su takođe dobar izbor da umirte sebe i svoje emocije i dovedete ih u sklad. Delotvorno je na odraslog čoveka, a još više na malo dete koje je tek na početku svog emocionalnog razvoja.
Mentalna aritmetika uz pomoć abakusa
Uz abakus može bez mnogo muka da se množi, deli, oduzima i sabira. Uglavnom se sa računskom operacijom uvek kreće od sredine. Levo od centralnih kuglica nalaze se desetine, stotine, hiljade…Desno se nalaze decimale. Sve kuglice ispod bar linije imaju vrednost jedan, kuglice iznad imaju vrednost broja pet. Deci je abakus interesantan i odličan je način za razvijanje moždanih vijuga. Matematika je odličan način da se vežba dečiji mozak, koji treba stalno da bude stimulisan kako bi dostigao svoj puni potencijal.