Neobični sastojci u šamponima

Evo neki od najboljih a možda za nekoga i neobičnih sastojaka koji su moćni – ako ne i više – kao bilo koji sintetički sastojci za negu kose.

Nema nedostatka egzotičnih ulja i cveća u šamponima i proizvodima za negu kose, ali samo šačica prirodnih sastojaka zapravo može učiniti vašu kosu zdravijom. Zbog sastava kose i težeg prodiranja u njenu strukturu, mnogo je teže promeniti zdravlje kose u odnosu na zdravlje kože sa prirodnim sastojcima. Ali nije i nemoguće.

U nastavku sledi spisak neobičnih a moćnih sastojaka u šamponima za kosu.

Alge – morske trave

Alge u šamponima? Da! Nova istraživanja pokazuju da alge mogu pomoći u kontrolisanju sebuma na skalpu. Potražite ovaj sastojak na šamponu, ali neka on bude ispisan među prvih četiri ili pet lista sastojaka a ne na kraju liste. Takođe mešavina ekstrakta morskih algi stimulira hormone za pospešavanje rasta kose za samo dve nedelje.

Morske alge su izuzetno bogate jodom i vanadijom, mineral koji je potreban za metabolizam ugljenih hidrata. Magnezijum, kalcijum i vitamin K su takođe dobro zastupljeni zajedno sa gvožđem i vitaminom C. Istraživanja pokazuju da alge mogu imati anti-inflamatorna svojstva kao i antioksidativne i antivirusne sposobnosti.

Ruzmarin

Biljka koja je jako aromatična a ima neočekivane veštine kao eliksir. Preporučuje se ulje ruzmarina osobama koji imaju problem sa gubitkom kose. Postoji studija koja pokazuje da ova biljka promoviše rast kose, kao i minoksidil, lek protiv opadanja kose, alibez neželjenih efekata kao što je svrab. Ruzmarin ima anti-inflamatorna svojstva, poboljšava cirkulaciju. Osim stimulacije rasta kose, esencijalno ulje ruzmarina se koristi za sprečavanje prerane pojave sede kose i peruti. Takođe može pomoći sprečiti svrab skalpa a uspešno tretira suvu kosu. Ruzmarin je dobar izvor gvožđa, kalcijuma i vitamina B6.

Glina i aktivni ugalj

Hajde da se malo zamislimo i potvrdimo da je ugalj pepeo, a glina blato i oboje predstavljaju dosta neobične sastojke koje možda i ne biste stavili na svoju kosu. Međutim, glina i aktivni ugalj povećavaju teksturu kose i dobre su za stajling kose.

Sebum proizveden iz skalpa može da se nakupi po celoj kosi uzrokujući da koreni izgledaju masno. Glina je majstor za rešavanje ovog problema! Postoje šamponi tj.šampon-maske koji se koriste na suvoj kosi pre pranja kose i sadrže glinu. Stavljaju se od korena kose po celoj glavi i ostavljaju se 5 minuta a zatim se isperu. Posle se koristi šampon sa glinom kao i regenerator .

Aktivni ugalj ima detoksifirajući efekat – privlači prljavštinu i toksine. Uklanja višak sebuma i smanjuje crvenilo. Nežan je i neće narušiti prirodnu vlagu vaše kose. Takođe je efikasan i protiv peruti.

Med

Med je zaista dobar u dodavanju potrebne hidratacije vašoj kosi. Zato potražite u listi sastojaka hidroksipropiltrimonijumov med (to su u stvari šećeri koji se nalaze u medu). Ovaj ekstrakt se lepi na oštećene delove kose i hidrira ih a ne ostavlja lepljivi osećaj. Med je emolijens, što znači da zadržava vlagu unutar kose, čini je regenerisanom. To smanjuje lom, što je često uzrok sporijeg rasta kose.

Takođe, ima bogata antioksidativna svojstva koja sprečavaju oštećenja i održavaju vlasište i kosu zdravom. Med jača folikule kose i sprečava njeno opadanje. Sadrži antibakterijska i antiseptička svojstva. Ovo sprečava infekcije vlasišta i smiruje probleme kao što su perut, ekcemi i psorijaza.

Upotreba meda kao sastojka za negu kose ne samo da povećava rast kose, već i stimuliše ponovni rast kose iz uspavanih folikula.

Tapioka

Valjda najgori dezert koji je tako lepljiv jer je to u stvari skrob – a upravo ovaj skrob čini tapioku savršenim sastojkom za kosu. Potražite u listi sastojaka Tapioca starch. Stvarno dobro apsorbuje sebum sa kose a čak je i bolji od talka (mineral), koji je mnogo češći sastojak suvog šampona.

Kokosovo ulje

Većina prirodnih sastojaka za kosu ne prodire baš duboko u skalp vaše glave, ali kokosovo ulje ide korak dalje. Pokazalo se da prirodno ulje najbolje prodire u kosu. Drugim rečima: kokosovo ulje čini vašu kosu jačom iznutra. Studije su pokazale da kokosovo ulje smanjuje gubitak proteina do kog dolazi preteranim četkanjem kose i sušenjem kose. Probajte da upotpunite svoj režim nege kose sa ovim prirodnim i moćnim sastojkom.

Tamanu ulje (kalofil)

Ima sjajne antioksidativne osobine pa čak uspeva i da blokira UV zrake. Ne može zameniti kremu za sunčanje, ali možete ga koristiti za dodatnu zaštitu na plaži. Razblažite ovo ulje sa malo jojoba ulja i stavite na skalp preko noći, a ujutro dodajte sprej za sunčanje. Ulje sa tamanom smiruje upalu kože koja pogoršava masni skalp. On je antibakterijski i može pomoći kod ljuštenja i peruti.

Šargarepa

Šargarepe i sok od šargarepe su drevni biljni iscelitelji kože. Šargarepe su bogate antioksidantima koji se bore protiv oštećenja tkiva prouzrokovanih slobodnim radikalima, pomažu pri pomlađivanju kože izložene suncu i zreloj koži. Beta karoten u soku od šargarepe osvežava kosu sa vitaminom A, koji stimuliše stvaranje sebuma koji je neophodan za vaše vlasište i pomaže u borbi protiv gubitka kose.

Osim vitamina A, šargarepe su bogate i vitaminom K, C, B6, B1, B3, B2, vlaknima, kalijom i fosforom. Vitamini B i C, kao i magnezijum i fosfor poboljšavaju cirkulaciju krvi u vašem skalpu, što zauzvrat promoviše rast kose. Redovna konzumacija šargarepe takođe može da spreči prevremeno stvaranje sede kose.

Beli luk

Sirovi beli luk je bogat vitaminima i mineralima, kao što su vitamin B6 i C, mangan i selen – svi promovišu zdravu kosu. Prirodne antimikrobne i antifungalne osobine koje se nalaze u belom luku mogu takođe doprineti zdravlju kose, jer ova svojstva mogu ubiti bakterije i boriti se protiv mikroba, čuvajući vas i vaš skalp zdravim.

Beli luk u šamponu dodaje značajan sjaj i teksturu kosi koja može da bude oštećena od bojenja ili izbeljivanja. Šampon sa belim lukom je takođe dobar za one koji pate od suve kose i svrabeža vlasišta, jer smanjuje ili čak uklanja ove simptome uz ponovnu upotrebu.

Prema proizvođačima šampona sa belim lukom, najbolje je umasirati ga u skalp i ostaviti nekoliko minuta da se sve hranljive sastojke apsorbuju u kosu.

Jagode

Jagode su jako dobar sastojak za negu kose. Antioksidativna svojstva jagoda održavaju vašu kosu hidriranom i štite membrane ćelija. Prepune su vitaminom C koji pomaže u hranjenju kose, a takođe imaju sposobnost da uklanjaju višak sebuma iz vašeg skalpa. Jagode sadrže dobru količinu magnezijuma, omega 3 masnih kiselina i bakra koji su veoma bitni za dobro zdravlje vaše kose – sprečavaju razređivanje kose, alopeciju i perut , čine kose sjajnom i svilenkastom, hidriraju kosu.

Riblje ulje

Omega 3 masne kiseline mogu pomoći u poboljšanju zdravlja kose iznutra, jer su pune hranljivih materija i proteina. Takođe smanjuju gubitak kose. Ako ste u potrazi za novim uljem koje možete isprobati kao sastojak koji podstiče rast kose i čini vašu kosu snažnom, riblje ulje je idealno rešenje za to.

Ulje geranijuma

Ako želite pospešiti rast kose i pojačati cirkulaciju, probajte ovo ulje. Pomaže u jačanju, hidrataciji i obnovi vaše kose. Geranijum je savršeno rešenje za suvu i masnu kosu. Može uravnotežiti koncentraciju sebuma u našem vlasištu i kosi, tako da pramenovi kose ostanu vitalizirani i izgledaju zdravo. Kao rezultat toga, dobijamo glatku i svilenkastu kosu.

Bergamot (Citrus bergamia)

Prvenstveno se uzgaja zbog svojih plodova, ali njegova upotreba kao začin, hranljiva svojstva i citrusni miris učinili su ga veoma traženim sastojkom kod proizvoda za ličnu negu, posebno za negu kose. Bogat je antioksidantima i antimikrobima koji pomažu u promovisanju rasta kose, dodaju sjaj kosi i čuvaju zdravlje vlasišta.

Ulje jasmina

Jača i zaustavlja lomljenje kose – sadrži hidratantna svojstva koja zaustavljaju lomljenje kose. Slično ulju jojobe, lagano može prodreti kroz dlaku i kutikulu. Takođe održava prirodnu vlažnost i elastičnost kose. Jasminovo ulje je antiseptik koji čisti kožu glave od bakterija i prljavština. Prirodna lekovita svojstva koja se nalaze u ulju jasmina rade na eliminaciji i smanjenju izbijanja infekcija i stanja skalpa kao što je perut. Ako imate kovrdžavu kosu a osećate da vam je kosa suva i oštećena – jasmin može da pomogne. Čini kosu mekanom jer sadrži hidratantne osobine koje duboku omekšavaju vašu kosu od korena.

Menta

Jedan od omiljenih sastojaka za negu kose je i menta. To je ključni saveznik u revitalizaciji vaše kose a ima i osvežavajući miris. Promoviše rast kose, koristi se za masnu kosu kao i kod svraba skalpa i peruti. Ima antimikrobna i anti-inflamatorna svojstva a može da se koristi i kod sprečavanja gubitka kose. Kada kupujete šampon za kosu, trebao bi da sadrži koncentrisano ulje od mente – ovako ćete biti sigurni u njegovu efikasnost.

Kakao maslac

Još jedan zvezdani sastojak koji sadrži najraznovrsnije masne supstance. Hidrira kosu uljima koje sadrži, kakao maslac ubrizgava i značajnu dozu antioksidanata zahvaljujući vitaminima i flavonoidima.

Ako želite da sačuvate zdravlje vaše kose i uradite nešto dobro za celokupno zdravlje, potraga za prirodnim sastojcima se sigurno isplati. Postoji mnogo šampona koji nude raznovrsne prirodne sastojke koji hrane vašu kosu, čine je zdravom i sjajnom. Mnogi od ovih sastojaka promovišu rast kose i time sprečavaju preterano opadanje kose. Pored toga, svi oni fantastično mirišu pa ne samo da ćete osećati poboljšanje iznutra – vaša kosa će mirisati cvetovima i biljkama prirode.

Аутор: admin

Kulturni radnik. Na stalnom putu samoobrazovanja!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *