Ne izbacujte tepihe iz kuće zbog alergije – samo ih pravilno i redovno održavajte

Koliko puta se samo može čuti da ljudi koji imaju alergiju na prašinu i grinje (a takvih je sve više) iz kuće zauvek izbacuju sve što je leglo upravo ta dva. Tepisi, zavese, draperije i sličan kućni tekstil u stanovima i kućama alergičara sve su manje zastupljeni. Kakvo god mišljenje imate od navedenim stvarima, enterijer izgleda nepotpuno kada nečega od toga nema.

Klasične zavese su danas uspešno zamenjene modernim zavesama od posebnih materijala koji ne zadržavaju prašinu i grinje, takozvanih antialergijskih materijala. S druge strane i tepisi, kao i zavese imaju i funkcionalnu prirodu, osim navedene estetske. Tako zavese štite od sunca i nepoželjnih pogleda, a tepisi štite podne obloge od habanja, predstavljaju dodatnu podnu izolaciju i pospešuju toplinu u domu.

Kako zadržati tepihe u kući uprkos alergiji

Sve ostale dobre strane tepiha ne treba da se zanemare zato što je neko alergičan na prašinu. Takođe, česta greška roditelja je da sklanjaju tepihe i zavese kad dođe beba u kuću. Po nekim mišljenjima, upravo kada hoćete previše da zaštitite dete, dešava se da oni postanu alergični u prvom kontaktu sa pomenutim alergenima. Dakle, problem se ne rešava tako što se uklone tepisi i zavese, jer svako će kad tad biti negde u prostorijama gde oni postoje. Ključna stvar jeste njihovo redovno i pravilno održavanje, koje podrazumeva i dubinsko pranje tepiha barem jednom u godinu dana.

Dubinsko pranje tepiha uvrstiti u “obavezno” 

Kada u kući postoji neko ko je alergičan na prašinu, grinje, a vrlo često uz to ide i alergija na hemikalije, važno je da se čišćenje sprovodi detaljno i na odgovarajuću način. Kod tepiha je to redovno usisavanje i pranje, a makar jednom godišnje uraditi dubinsko pranje tepiha. Kada je to prisutno, videćete da problem sa alergijom uopšte ne dolaze od tepiha. Postoje neki trikovi koji mogu pomoći u tim slučajevima. Mnogo je gore da u prostoriji nema tepiha pa da prašina i grinje lete svuda. Dakle, treba sve podne površine prekriti tepisima, naročito tepisima od vune, al ii sintetičkim, jer su svi ti materijali antistatički i antialergijski. Dubinsko pranje tepiha danas rade gotovo sve perionice, s tim što se može naglasiti da se tepisi tretiraju posebnim hemikalijama koje ne smetaju alergičarima.

Šta je ono što svakodnevno možete uraditi za održavanje tepiha

Kao što je pomenuto, dubinsko pranje tepiha se ne radi toliko često, ali s druge strae postoje i neke stvari koje svi na svakodnevnom nivou mogu uraditi da drže tepihe čistim. Najvažnije je i ono najjednostavnije – redovo usisavanje. U zavisnosti od vrste usisivača, važno je i da se redovno prazni kesa, a najbolje je ako imate usisivač na vodu. Dalje, kad god vam se pruži prilika, istresite tepih palicom.

Barem jedanput mesečno prebrišite vlažnom krpom površinu tepiha ili nekim blagim sredstvom za pranje. Luftiranje tepiha na suncu ili mrazu kada je suvo vreme, takođe će dovesti do toga da eliminišite prašinu i grinje iz tepiha. Dakle, ključ cele priče je u pravilnom održavanju, a dubinsko čišćenje tepiha je u osnovi.    

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *