Prilikom renoviranja ili potpuno novog opremanja enterijera, često se zanemaruje uređenje hodnika, kao prve prostorije u stanu.
U hodnicima obično stoje garderoberi, čiviluci i cipelarnik sa ogledalom. Predsoblje je obično najmanje kvadrature u stanu i čini izdvojenu celinu iz koje se ulazi u sve postojeće prostorije. Prvi utisak o uređenim sobama stiče se upravo ulaskom u hodnik, stoga se jedinstvena doza kreativnosti i efektnosti mora istaći. Savetuje se da zidovi hodnika budu beli, kako bi sam prostor delovao većim. Odabrani cipelarnik mora sadržati što više pregrada za obuću. Prostorije u koje se ulazi iz hodnika, obično su podeljene adekvatnim unutrašnjim vratima.
Upadljiv vizuelni efekat hodnika čine unutrašnja vrata prostorija
Upravo zbog prostorija u koje se ulazi iz hodnika, izgled unutrašnjih vrata ima posebnu važnost. Hodnici obično nemaju prirodno osvetljenje pa prema tome bar jedna unutrašnja vrata imaju staklo ili svetlarnik. Ovakv tip unutrašnjih vrata i njihova cena, određene su odabirom materijala, bojom, teksturom i tipom profila. Savetuje se isti izbor svih unutrašnjih vrata, kako bi svaka prostorija imala slaganje. Razlika u pogledu vizuelnog efekta mogu imati unutrašnja vrata dnevnog boravka.
Odaberite svetao i lep nameštaj za hodnik
Hodnik uglavnom čini nameštaj namenjen odlaganju stvari,odeće i obuće. Pored toga, sastavni deo čine dekorativni elementi poput stalka za ključeve, ostave za kišobran ili nošenu obuću pri ulasku. Koristan, funkcionalan i estetski lep detalj čini stalak sa obućom otvorenog tipa koji poseduje udoban prostor za sedenje. Garderober za odlaganje odeće sa sistemom kačenja je neophodan u hodnicima, uz uslov da poseduje dovoljno slobodnog prostora.
Na garderoberima je obično ogledalo koje čini neizostavni detalj hodnika. Savetuje se odabir prostranih i velikih ogledala, koje sam prostor čine većim i prozračnim. Podovi hodnika treba da budu od pločica, kako bi se eliminisalo dugotrajno zadržavanje vode nakon unošenja mokre obuće. Prostirke u hodniku u tom slučaju nisu dobar izbor, jer se pločice lakše održavaju i čiste. Odabir pločica treba biti sa neklizajućim površinama u boji koja najviše odgovara oodabranom nameštaju.
Kako odabrati pravilno osvetljenje za hodnik
Bez obzira na kvadraturu hodnika, svaki od njih treba imati adekvatno osvetljenje, prijatno bele boje. Najznačajniji vid osvetljenja prostorije čini ambijentalni tip, koji ulazak u stan čini prijatnim. Ukoliko postoji deo enterijera koji posebno želite istaći, savetuje se primena svetla sa posebnim akcentom na zadate detalje.
U hodnicima se savetuje odabir ambijentalnog svetla, koje čini prozračnim svaki deo hodnika, čineći ga vizuelno većim. Ambijentalnim osvetljenjem se postiže ravnomerno osvetljenje i utisak prijatne sredine u kojoj se boravi. Odabir lustera i visilica nije primenljiv na enterijer hodnika, obično se koriste štedljive led sijalice. Led sijalice su direktno na plafonu i projektuju toplo belu svetlost najprijatniju za oči. Izbor visilica i lustera više je vezan za primenu u dnevnom boravku, trpezariji ili kuhinji.
Ugradnjom svetlarnika na ulazna vrata drugih prostorija, učiniće se osvetljenje hodnika dodatno boljim. Ukoliko na slobodnim zidovima postoje umetničke fotografije, mogu se izdvojiti akcentovanim osvetljenjem koje deluje veoma lepo i privlačno. Neophodno je osvetliti ceo hodnik kako bi kratkotrajni boravak u njemu bio što efektniji. Bez obzira na kvadraturu hodnika, osvetljenje je ključno za postizanje boljeg vizuelnog efekta.